Faculty & Staff

 

To search for a faculty/staff member’s email address, please click here and search under Short Pump Middle School

Administration
Kim Sigler, Principal
Gena Jones, Associate Principal
Jill Blom, Assistant Principal
Roscoe Johnson, Admin Intern
Jimmy Milcarek, Athletic Director

School Counseling
Heather Sharpe - Director/Seventh Grade
Kellyn Gitomer- Eighth Grade
Jentae Scott-Mayo - Sixth Grade

Office Personnel
Billie Brockman, Principal’s Secretary
Jami Estes -Front Office Secretary
Debbie Munson- Library Assistant
Cristina Yacoviello- Financial Secretary
Susan Martin – Guidance Registrar
Lynn Mayes- Nurse

Support Services
Laura Boyer - Physical Therapist
Becky Powers - Occupational Therapist
TBA-Audiologist
Andrea Brinkley - Psychologist
Jennie Watson - Speech Therapist
Tim Jackson - Social Worker

Librarian
Michelle Grubbs

English
DeVonna Blevins
Nita Burks
Charlotte Douthit
Doug Kasselberg
Kaitlyn LaVoie
Kayla Lipford
Nancy McKinnon
Jessica Strickler-English

ESL
Yatsuki Hoang

Math
Andrea Briere
Kristen Brizendine
Ara Duszak
Tara Hoy
Brittney McCarter
Jimmy Milcarek
Karin Nugyen
Dan Rettig

Science
Tracey Bashaw
Patricia Fernandez
Laura Gwinn
Jennifer McKee
Brock Snyder
Elizabeth Stoker
Mary-Ellen Suttle
Robert Whitehead

Social Studies
Cynthia Elbert-Pollock
Terrell Fleming
Amber Maiorana
Lismey Mitat
Mary Morrissey
Rob Przybylski
Stephanie Reamer
Miriam Thorpe

Exceptional Education
Kelly Caine
Steve Gunderson
Kevin Hunt
Lisa Meredith
Patti Owings
Patra Stockhaus

Gifted Instruction
Matthew Cross

Health & Physical Education

Ryan Bell
Tracy Critelli
Andrew Grainer
Diane Jones
Dean Lakey

Electives
Brendan Rossner- Art
Caroline Velasquez-Art
Marquis Jackson- Business and Computer Studies
Robert Doolidge- Technology
Caleb Caldwell– Chorus
Jennifer May – Strings
Bruce Swartz – Band
Meghan Depue-Spanish
Daniela Jensen-Spanish
Brandon Norris – Spanish
Patrick Wininger- Spanish
Andrea Liverman– French
Tara Hunter– Family & Consumer Sciences

Instructional Aides
Mark Barao
Cassidy Davis
Linda Garcia
Cindy Grant
John Harris
Sridevi Muthiah-Harichandran
Daikwan Pratt
Nicholas Rivera
Lauren Sharpe-Holtkamp
Laura Snarr
Benita Stills
Sherry Townsend

School Resource Officer
TBA

Instructional Support
Christina Rayburn - Innovative Learning Coach

Technology Support
Helen Henley - TST

Pathways Coordinator
Anne Mason

C.A.R.
Carolyn Hennessy

Cafeteria Manager
Evdokia Giouzis

Maintenance and Custodial Staff

Fadi Beshai
Heather Buie
Rome Byrd
Doug Fender
Nazmi Hanna

Quyen Lu
Marquis Mayo
Darryl Royster
Liteama Williamson